Prikaz plesne predstave Kad ruke šute

Kako plesni pokreti mogu (savršeno) dočarati ljubav

U ponedjeljak, 14. veljače 2022., u novogradiškom Domu kulture održana je plesna predstava Kad ruke šute. Ideju projekta osmislila je Laura Pribanić u sklopu završnog ispita na 3. godini preddiplomskog studija Produkcije na ADU.

Predstava kroz koreografiju Ilone Cvitić Kanceljak, autorsku glazbu Silvije Grilec, tekst socijalne pedagoginje Sare Peranić te plesne pokrete plesača Sunčice Bandić i Christiana Nujstera predstavlja četiri faze ljubavi koje prolaze svi parovi, svaki na svoj poseban način, na putu izgradnje kvalitetnog partnerskog odnosa: privlačnost, romansu, borbu za moć i pravu ljubav.

Razvoj veze kao razvoj leptira

O tim fazama ujedno ovisi i  hoće li živjeti sretno do kraja života, ili će ipak svatko otići  svojim putem. Uz koreografiju i ples, u pričanju te ljubavne priče pomažu i audiovizualne projekcije. Pomoću kazališta sjena prikazuju životni ciklus leptira, koji služi kao metafora za razvoj partnerskih odnosa, a svaka projekcija najavljuje fazu ljubavi koju će plesači dočarati koreografijom, olakšavajući time gledateljima praćenje i razumijevanje predstave.

Različiti plesovi simboliziraju različite faze ljubavi

Cijelu predstavu izvode samo jedan plesač i jedna plesačica, no svejedno je zanimljiva i dinamična zbog raznovrsnih plesnih stilova koji se mijenjaju kako faze ljubavi prolaze (lyrical, jazz, modern acrobatic, moderni ples). Svi su stilovi izvrsno i s lakoćom izvedeni te ih je bio užitak gledati. Zanimljivosti pridodaju i projekcije te sama dužina predstave; cijelu priču uspjeli su u potpunosti dočarati u nešto manje od sat vremena, bez nepotrebnog razvlačenja.

Skladan ples i skladna veza na kraju predstave

Koreografija vrlo dobro i na kreativan način publici približava priču i ideju predstave. U početku, jednostavnost zajedničke koreografije te nespretnost i neusklađenost plesača dočarava prvo upoznavanje, osjećaj zaljubljenosti, dok je zadnji ples, koji je predstavljao zadnju fazu ljubavi, odnosno pravu ljubav, bio jedan od najzanimljivijih.  Započeo je u tišini, a glazbu su stvarali sami plesači, i po prvi su put pokazali pravu ujednačenost i razumijevanje, uistinu zaplesali kao skladan i iskusan par, simbolizirajući međusobno poznavanje i ljubav koju su ostvarili nakon što su  prošli sve četiri faze ljubavi.

Predstava inspirana tekstom o partnerskim odnosima

Inače, koreografija za predstavu nastala je prema tekstu socijalne pedagoginje Sare Peranić o partnerskim odnosima, a koji je inspiriran knjigom Kako primati ljubav autora Harvillea Hendrixa i Helen LaKelly Hunt. Faze veze koje se spominju u predstavi poznate su općenito i u imago terapiji. Nakon odgledane predstave zanimalo me nešto više o Sarinom tekstu koji prati predstavu pa sam joj postavila nekoliko kratkih pitanja vezanih ne samo uz tekst predstave, nego i uz njezin posao.

Od pomoći u izgradnji samopouzdanja do ideje za koreografiju

Možete li predstaviti čime se bavite?

Po struci sam socijalna pedagoginja, savjetodavni terapeut prema principima realitetne terapije i uskoro gestalt terapeut edukant. Kroz svoje online programe pomažem ženama koje žele izgraditi samopouzdanje i novi odnos sa sobom da to učine. Vodim i mentorski program pomoću kojega učim poduzetnice kako da izgrade poduzetnički način razmišljanja i poduzetničke vještine kako bi otklonile mentalne blokade koje im stoje na putu do ostvarivanja njihovih poduzetničkih ciljeva.

Kako je došlo do suradnje s koreografkinjom i ideje o predstavi?

Do suradnje je došlo tako da je Laura Pribanić, koja je pokrenula cijeli projekt, bila u mom programu izgradnje samopouzdanja koji se zove Samopouzdanija i dulje je vrijeme pratila moj blog, slušala moje podcaste te mi se jedan dan javila za suradnju. Ja sam inače i prije imala ideju o tome da ispričam priču o partnerskim odnosima kroz koreografiju.

Kako je tekao proces stvaranja predstave i jeste li i Vi u njemu sudjelovali?

Ja nisam sudjelovala u procesu stvaranja predstave, nego sam s Laurom dogovorila koncept predstave tako da se ispriča priča o fazama partnerskih odnosa kroz koreografiju i poslala sam tekst cijele predstave, a sve ostalo ona je u suradnji s ostatkom tima napravila.

Ljudi često pomisle da je došao kraj ljubavi onda kada je došao tek njezin početak

Koji su tipični izazovi s kojima se partnerske veze nezaobilazno susreću?

Neke tipične faze kroz koje svaki par prođe svakako su faza hlađenja kada otkrivamo da naš partner ipak ima neke mane koje u početnoj zaljubljenoj fazi nismo primjećivali, zatim faza usklađivanja u kojoj smo shvatili da naš partner ima mane i donijeli odluku da unatoč tome želimo ostati s njim. Tada učimo kako se pomiriti s tim manama, kako ih prihvatiti i živjeti s njima. Nakon toga kreće faza prave ljubavi koja traje najduže. To je ona faza Volim te unatoč tome što imaš manu. Ljudi zapravo često pomisle da je došao kraj ljubavi onda kada je došao tek njezin početak. Tada je došao samo kraj one zaljubljeničke faze nakon koje partneri, ako se dovoljno potrude i žele raditi na tome, imaju mogućnost da izgrade temelje prave ljubavi koja znači Sada kada znam tko si, svejedno te volim.

Sarinu djelatnost možete pobliže upoznati na njezinu blogu https://saraperanic.com , a možete poslušati i njezine podcaste na YouTube kanalu Sara Peranić: https://www.youtube.com/channel/UCihFVvNAGGWomC6Q4cIE2xg

Sve u svemu, predstava Kad ruke šute zahvaljujući odličnim plesačima, raznolikoj koreografiji, kreativnim projekcijama te savršeno uklopljenim tekstom o fazama partnerskih odnosa bila je pravi užitak za sve gledatelje. Bilo bi lijepo kada bi u našem gradu češće imali priliku gledati i druge plesne predstave.

Anja Lasović, 4. A

Izvori fotografija:

https://mixer.hr/kultura/knjigeteatar/kad-ruke-sute-kako-izgleda-savrsen-partnerski-odnos-i-kako-ga-postici/

https://radiong.hr/u-ponedjeljak-plesna-predstava-kad-ruke-sute/

Instagram profil Sare Peranić