Nakon 18 godina ponovno dobitnik iz Afrike
Nobelova nagrada prestižna je nagrada koja se dodjeljuje svake godine na obljetnicu smrti Alfreda Nobela, kemičara koji je stvorio dinamit iz plemenitih ciljeva, i na kraju života, nakon što je prozvan „trgovcem smrću“ zbog ljudske zlouporabe istog, promijenio oporuku i ostavio novac u fondu iz kojeg se i danas nagrađuju daroviti pojedinci iz područja fizike, kemije, medicine ili fiziologije i književnosti te mirotvorci koji su pridonijeli razumijevanju među narodima i općenitom međuljudskom miru.
Kako se bira dobitnik Nobelove nagrade?
Nešto više od tri tisuće članova Nobelovog odbora koji je sačinjen od predstavnika nacionalnih skupština, Vlada, kao i profesora te prethodnih dobitnika Nobelove nagrade, šalje obrasce sa svojim nominacijama godinu prije samog izbora pobjednika. Za svako od nagrađivanih područja, proces samog odabira nobelovca se razlikuje, i to po instituciji koja je zadužena za odabir dobitnika iz užeg kruga prethodno izglasanih. Primjerice, za nama bitno područje – književnost, pobjednika bira Švedska akademija koja se okupi i glasuje, te odmah objavljuje rezultate na koje nije moguće podnijeti tužbu. Iz naše književnosti zasad imamo jednoga nobelovca, Ivu Andrića koji je stvarao u 20. stoljeću.
Hrvatima ne baš poznat nobelovac iz Zanzibara
Abdulrazak Gurnah, rođen 1948., romanopisac je koji korijene vuče iz dalekog Zanzibara u Tanzaniji (Afrika). Zbog nasilja nad zanzibarskim Arapima nakon državnoga prevrata, u dobi od 20 godina, emigrira u Englesku kao student, a u 34. godini života završava doktorat, postaje profesor na poslijediplomskim studijima na Odsjeku za engleski jezik Sveučilišta u Kentu, do umirovljenja 2018. godine. On je, naime, prekinuo niz od dugih 18 godina osvojivši Nobelovu nagradu za književnost kao Afrikanac.
Gurnah postaje poznat među širom britanskom akademskom zajednicom jer piše o postkolonijalizmu, izbjeglištvu, ratu, sjećanjima i osjećaju nepripadnosti nekoj sredini. Iz njegova proznog opusa ističe se nekoliko djela; Raj, Uz more i Pustinja, koja su ulazila u uži izbor za odabir prestižnih književnih nagrada, primjerice Los Angeles Times Book Award. Također, iz svog doma u Velikoj Britaniji uređivao je časopis Wasafiri posvećen suvremenim piscima.
Zanimljivo je dodati da je Gurnah kao osvajač Nobelove nagrade iz fonda dobio nagradu od 10 milijuna švedskih kruna što je jednako 7 milijuna i 200 tisuća kuna.
Gurnahova djela nisu poznata među Hrvatima, vjerojatno jer ni jedna njegova knjiga nema prijevod na hrvatski jezik. Vjerujemo se da će se sada, kada je Gurnah jedan od nobelovaca, i to promijeniti.
Petra Pejaković, 2. C
Izvor: https://www.tportal.hr/kultura/clanak/tko-je-abdulrazak-gurnah-dobitnik-nobelove-nagrade-za-knjizevnost-2021-godine-20211007 (pristupljeno 7. 11. 2021.)
Izvor fotografije: https://www.zammagazine.com/arts/1436-ake-arts-books-2021-meet-abdulrazak-gurnah