Hrvatsko čitateljsko društvo kao primjer mladima
‘Onaj tko ne voli čitati, nije pronašao pravu knjigu za sebe.’ – J.K. Rowling
Što je HČD
Hrvatsko čitateljsko društvo je hrvatska udruga za poticanje, istraživanje i unaprjeđivanje čitanja i pismenosti. Čitanje je jedno od ljudskih bogatstava koje razvija maštu te koje čovjeku daje širok vokabular i mogućnost korištenja raznovrsnih riječi u svakodnevnoj komunikaciji. Problem kod čitanja je što je ono tijekom posljednjih godina dosta zapostavljeno pa posebno mladi ljudi današnjice imaju dosta problema oko izražavanja i sklapanja jednostavnih rečenica. Kako bi se bar nekako smanjio takav problem, Hrvatsko čitateljsko društvo je osmislilo niz čitateljskih izazova kako bi se na još jedan način unaprijedilo samo čitanje.
Čitateljski izazovi: Imaju li svoju svrhu ili ne?
Čitateljski izazovi su osmišljeni kako bi se čitanjem povećala emocionalna inteligencija i tolerancija među čitateljima.
Izazovi se objavljuju jednom mjesečno putem mrežne stranice Društva. U 2021., Godini čitanja, ovo je bila lista svih 9 objavljenih izazova:
- Lista ljubavne tematike
- Čitam o njoj: čitajte i vi!
- Po koricama se knjiga poznaje
- Čitamo druge, čitamo drugačije
- Knjige bez granica: uz Svjetski dan izbjeglica, 20. lipnja
- Smiješak… čitajte!
- Čitajmo domaće književnike
- Čitajmo domaćice
- Anotiraj i profitiraj!
S obzirom da je prošla, 2021. godina bila Godina čitanja, diljem Republike Hrvatske organizirale su se brojne čitateljske aktivnosti, programi i događanja. Koncept koji potiče čitanje ostavlja pozitivan utjecaj na svakoga tko sudjeluje u ovakvom obliku programa jer mu jačaju jezične sposobnosti, mašta, ali i cjelokupni interes za književna djela.
Tako da ovakav zanimljiv koncept HČD-a je vrlo koristan i ima svoju svrhu u razvoju mišljenja i vlastitog stava.
Trebaju li čitateljski izazovi promjenu?
Iako vrlo korisni i poučni, čitateljski izazovi ne mogu stalno „vrtjeti“ jednu te istu tematiku. Potrebno je osvrnuti se na neke drukčije principe ovakvih izazova koji će uz blage promjene, ponovno imati istu namjenu i sadržaj.
Jedna od možda zgodnijih promjena je razvijanje kritičkog mišljenja kod djela novih, mladih pisaca što s jedne strane čitatelje može zainteresirati za nova književna djela, a s druge strane mlade i talentirane pisce motivirati za daljnji rad. Širina strane književnosti također može biti jedna od dobrih ideja za promjene jer se čitatelji upoznaju s književnim djelima mnogobrojnih stranih pisaca, kulturama i njihovim načinom pisanja.
Više o čitateljskim izazovima možete pročitati na stranici HČD-a: http://hcd.hr/2021/11/09/citateljski-izazovi-hcd-a/
Leon Kastmiler, 1. B
Izvor fotografije: https://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatsko_%C4%8Ditateljsko_dru%C5%A1tvo