Intervju s profesorom Goranom Šarićem, najčitateljem u zbornici

Obećajem javno da ću jednog dana Prousta pročitati do kraja

Imala sam čast intervjuirati razrednika, koji se osim po tome što je profesor povijesti u našoj školi i moj razrednik, od ostalih profesora u školi ističe po svojoj velikoj ljubavi prema čitanju.

Od slikovnica do povijesti misterije

Kako ste razvili ljubav prema čitanju?

Kako sam razvio ljubav prema čitanju? Od malih nogu. Ustvari puno mi je pomogla teta, teta mi je kupovala slikovnice i onda je tu počela ta ljubav prema čitanju.

Koliko je obrazovanje utjecalo na Vašu sklonost prema čitanju?

Jednim dijelom je, iako kod mene je to više gušt. Uvijek je nekako običnim ljudima kad čitaju stručnu literaturu nije baš toliko zanimljivo kao kad čitaju fikciju. Tako da, obrazovanje je utjecalo s obzirom da sam završio predmete koje jesam, trebalo je čitati jako puno knjiga. Ali je, odigralo je ulogu, ali više je to poteklo od ranije, prije obrazovanja.

Najdraži žanr knjige?

Kriminalistika, misterije, to jest povijest misterije. To mi je sad zanimljivo, malo spoj znanosti i zadovoljstva, a i za struku.

Kakva je atmosfera u kojoj čitate knjige?

Atmosfera? Pa najčešće ovako, s obzirom da na televiziji ništa pametno ne možete gledati u zadnje vrijeme, onda  najviše volim predvečer čitati, to mi je najidealnije. Ne mora biti tišina, znam za neke ljude koji moraju imati potpunu tišinu da se posvete knjizi, a ja se totalno isključim za bilo šta drugo. Ali ovisi, ako imam dovoljno to može biti i popodne, recimo preko vikenda, a ovako radnim danom to može biti predvečer, prije spavanja.

Koliko često stignete čitati s obzirom na posao?

Nađe se vremena. S obzirom da ja izdvojim sat ili dva za čitanje možda svaki dan. Vikendom malo više, radnim danom malo manje jer treba ipak odraditi radni dan i onda se pripremiti za sljedeći, ali nađe se vremena.

Čime Vas knjiga može privući?

Sad ovako, kažu za oči da su ogledalo ljudske duše, ali ja gledam prvo korice hahah ili autora. Šalu na stranu, korice privuku, to je istina, ali ja uvijek volim okrenuti stranicu da vidim sadržaj, hoće li me privući ili ne, ali nekad je važan i autor ako sam čitao knjigu od nekog autora koja mi se svidjela, volim pogledati i ostale.

Koje biste klasike izdvojili kao one koje svaka osoba treba pročitati u životu?

Oh, sad je pitanje malo teško, koje klasike? To je ona famozna lektira, nazovimo to tako. S obzirom da ja naginjem na više ovako pustolovne filmove, pustolovnim knjigama, meni je recimo Grof Monte Cristo knjiga koja je klasik i zanimljiva, i, nažalost aktualna. Ali ne mogu reći, ima ih još, teško mi je odgovoriti na ovo pitanje šta se podrazumijeva pod klasike književnosti jer imamo one dječje klasike, Pipi duga čarapa ili Heidi, zašto ne?

Diler knjiga u zbornici

Prema kojem kriteriju birate knjige?

Prema žanru najčešće. Ako znam da postoji neka knjiga sa povijesnom misterijom, to prvo odabirem. Recimo, ako dođem u gradsku knjižnicu, nekako više naginjem britanskoj književnosti pa onda volim uvijek zaći u te police. Volim nordijske krimiće, skandinavska književnost me osvojila i preko filmova prvo, a onda su mi knjige postale zanimljive, pa recimo to.

Što mislite o filmovima nastalima prema književnim predlošcima?

Imam pozitivna iskustva s obzirom da sam bio u situaciji da neke knjige pročitam prije nego što ću gledati film i onda je ispalo da film prati vjerno knjigu. Vizualan sam tip pa scene zamišljam, nekako se poklopi da baš je tako, ali svjestan sam također da se neke knjige ne mogu baš u potpunosti ekranizirati u filmu, tako da ja imam ovako jedno pozitivno iskustvo. Naravno, dogodi se da su neke knjige bolje nego filmovi, ali da su i filmovi bolji nego knjige. To sad ovisi o ukusu.

Koja Vas se knjiga posebno dojmila u posljednje vrijeme?

Svidjela mi se jako puno knjiga Tisuću žarkih sunaca i Gonič zmajeva afganistanskog autora Khaleda Hosseinija, s obzirom da mi je to atraktivno, ja volim Bliski istok i Daleki istok tako da mi je to malo ovako profesionalna deformacija da gledam običaje i tako dalje. Knjige su odlično pisane, on mi je jedan od dražih autora pa ga prakticiram, ali volim i Kenna Folleta jer piše povijesne romane. Stupovi zemlje koje sam imao priliku i čitati i gledati i seriju, kao i roman Svijet nije dovoljan jako su dobri, volim čitati njegove knjige jer mi se sviđa njegov stil pisanja.

Čujemo da „dilate“ knjige po zbornici – tko je od profesora uključen u taj krug „dilanja“?

U krug dilanja, uh kako je to sad zazvučalo, hahah dilanje. Dakle ovako, posuđujem pa doslovno svima. Najviše knjiga smo do sad izmjenjivali profesor Ruškan i ja, profesorica Hausnet – Lasović, profesorica Škarica, profesorica Zrinka Ivanišević i nekad profesorica Artuković koja je predavala Biologiju. Mislim da je to to.

Imate li knjiga koje ste počeli čitati i onda odustali od čitanja – ako imate, zašto se to dogodilo? 

Ja inače sam stava kad knjigu posudim ili kupim ili mi ju netko pokloni da je pročitam do kraja, svidjela mi se ili ne, zato što uvijek nekako kažem možda mi neće sjesti na prvu, ali pri kraju možda promijenim mišljenje. Jedina knjiga koju sam započeo čitati i nisam ju završio ali planiram ju jednog dana uzeti u ruke je Marcel Proust, Combray. Nekad je bilo pravilo kada sam ja išao u srednju školu da su profesori znali unaprijed dati popis lektira, onda sam ja nadobudno u četvrtom razredu uzeo tu knjigu da bih čitao. Počeo sam čitati i nekako mi nije sjela tako da sam odustao. Moram priznati to je jedina knjiga koju nisam pročitao do kraja, ali evo obećajem sad javno da ću je jednog dana završiti, možda bi mi sad sjela bolje nego onda.

Što mislite o tome da većina mladih danas ne voli čitati?

Ja mislim da vas ustvari ubije u pojam lektira, jer lektira nažalost ne prati vaše trenutne interese, moje iskustvo je pokazalo da su mi neke knjige iz lektire sjele tek u starijoj i zrelijoj dobi nego kad su se čitale. Recimo najgore mi je bilo čitati Odiseju i Ilijadu, u stihu gdje počneš čitati prvi dio i već do kraja ne znaš što se dogodilo na početku. Ali ovisi o afinitetima, netko voli čitati, netko ne voli.

Hana Mital, 3. B