Odnos društvene odgovornosti i profita u poduzetništvu

Religija novca pokvarila je svijet

business_money

Poduzetništvo je u 21. stoljeću u punom procvatu zahvaljujući neometanom razvoju kapitalističkog društva po uzoru na SAD. Otvaraju se nove tvrtke koje se šire po cijelome svijetu i zapošljavaju velik broj ljudi te otvaraju nova radna mjesta na tržištu rada za sve one koji su kompatibilni za rad na njemu. Zbog toga svjedočimo velikom broju visoko pozicioniranih, utjecajnih i bogatih osoba u poduzetničkom društvu.

Iskorištavanje radne snage Trećeg svijeta

Velike korporacije proizvode veliku većinu potrebnih dobara i usluga zbog velike potrošnje na tržištu te zbog iznimno velikog profita koji ostvaruju tom masovnom industrijskom proizvodnjom, no trebali bismo se zapitati na koji način su te korporacije došle do svoga kapitala i reputacije. Gotovo sve te velike (ali i male) tvrtke s uglednim poduzetnicima na čelu imaju savršeno razrađen funkcionirajući robovlasnički sustav u kojemu radnici iz niskorazvijenih (većinom azijskih) zemalja danonoćno i bez obroka rade za plaću koja ne može zadovoljiti one najosnovnije ljudske potrebe dok gospoda u foteljama pune svoje džepove krvavim i prljavim novcem koji oni nisu ni zaslužili ni zaradili.

Nitko se ne usudi reći istinu

Što se dogodilo s etičkim načelima kod ljudi? Što se dogodilo sa suosjećanjem? Je li to nova „religija“ novca pokvarila svijet? Odgovori na ova pitanja vrlo su jednostavni i očiti te se da zaključiti da je čitavo čovječanstvo otišlo krivim putem te da ovakav društveni i politički poredak svijeta vodi samo novome krahu. Budućnost je neizvjesna. Što će biti s nama mladima? Odgovori ne postoje jer ako se ne pojavi netko tko će promijeniti gotovo sve u svijetu, budućnosti neće biti. Ljudi će postati sami sebi robovi u ostvarivanju sve većeg kapitala kako bi mogli „kupiti“ sreću. Treba dobro razmisliti želimo li takvu budućnost u kojoj se ne nazire nada za bolje sutra. Roboti nam neće trebati jer se svakim danom mi pretvaramo u robote i sluge kapitalizma. Stoga je nužno pronaći novi društveni sustav u kojemu će prevladavati socijalno poduzetništvo te će profit biti na drugome mjestu, a čovjek i njegova sreća i zadovoljstvo na prvom.

Neizvjesna budućnost

shutterstock_127785641

Što se dogodilo s etičkim načelima kod ljudi? Što se dogodilo sa suosjećanjem? Je li to nova „religija“ novca pokvarila svijet? Odgovori na ova pitanja vrlo su jednostavni i očiti te se da zaključiti da je čitavo čovječanstvo otišlo krivim putem te da ovakav društveni i politički poredak svijeta vodi samo novome krahu. Budućnost je neizvjesna. Što će biti s nama mladima? Odgovori ne postoje jer ako se ne pojavi netko tko će promijeniti gotovo sve u svijetu, budućnosti neće biti. Ljudi će postati sami sebi robovi u ostvarivanju sve većeg kapitala kako bi mogli „kupiti“ sreću. Treba dobro razmisliti želimo li takvu budućnost u kojoj se ne nazire nada za bolje sutra. Roboti nam neće trebati jer se svakim danom mi pretvaramo u robote i sluge kapitalizma. Stoga je nužno pronaći novi društveni sustav u kojemu će prevladavati socijalno poduzetništvo te će profit biti na drugome mjestu, a čovjek i njegova sreća i zadovoljstvo na prvom.

Leo Jurišić, 4. A