Obilježavanje Noći muzeja 2017.

Tjedan i noć likovne kreativnosti

Noc muzeja6

Sredinom siječnja krenule su pripreme za obilježavanje još jedne Noći muzeja u Novoj Gradišci. Profesorica Đuričić nas je na inicijativu kustosa Miroslava Pišonića potaknula na sudjelovanje.

Viseće trometarske travke

Sve je počelo razgledavanjem izložbe umjetnika Tomislava Petranovića. Nakon toga nam je kustos predstavio svoju zamisao koja se trebala uklopiti u tu izložbu za Noć muzeja. Zadatak nam je bio izraditi velike viseće modele travki koje su prepoznatljiv motiv Petranovićevih djela. U početku smo bili pomalo zbunjeni, ali kako smo radili sve nam je postajalo smislenije. Na velikim komadima stiropora trebalo je  iscrtati zadani motiv, a zatim ga i izrezati iz njega.  Napravili smo veliki nered, a nasreću nitko nije bio ozlijeđen. Izrezane trometarske travke obojali smo u crno. Svatko je imao svoju metodu bojanja pa smo svi završili zaprljanih ruku i cipela. Osušene travke trebalo je objesiti za strop. To je bio možda najteži dio posla. Služeći se različitim metodama i to je uz manje poteškoće bilo uspješno obavljeno. U tom trenu sve je dobilo smisao, a mi smo bili poprilično zadovoljni učinjenim. Trebalo je samo čekati Noć muzeja.

Audio-vizualna radionica za Noć muzeja

Po završetku još jednog burnog radnog tjedna to smo i dočekali. Naime, 27. siječnja u 19 sati ljudi su pristizali u Gradski muzej Nova Gradiška da vide što se to nudi ove godine. Mnogi od njih bili su ugodno iznenađeni pa su hvalili cijelu inicijativu. Među svim ljudima stigli smo i mi. Odmah su nas zaposlili i uključili u radionicu koja je bila zamišljena tako da crtamo ono sto čujemo, a u pozadini smo trebali čuti Mozartovu glazbu. Priznat ću da nas glazba nije pretjerano motivirala tako da su naša nastala djela, točnije škrabotine, bila više djela naše mašte nego onoga što čujemo. Bez obzira na to, ne možemo reći da nije bilo zabavno i da nisu nastale neke jako zanimljive kreacije. Neki crteži bili su zanimljivi zbog svoje estetike, a drugi pak, zbog svoje simbolike. Na kraju je bilo lijepo vidjeti sva ta različita djela na jednom mjestu. Mogu reći da je bilo opuštajuće provesti tu večer u društvu voljenih i zanimljvih ljudi umjesto živcirati se gledajući još jednu “gol razlike” utakmicu hrvatskih rukometaša s nesretnim završetkom (iako smo stalno provjeravali rezultat).

Matej Plavac, 3. A