Škrtci

  • 0

Škrtci

Rubrika:Zvonjelice

U selu zvanom Škrtci, u Polnoj Zemlji, živio je narod zvan Škrtani. Taj narod bio je bogat, ali ipak toliko škrt da ni sreću nije htio podijeliti s drugima.

Na suprotnoj stranni zemlje, u Rasipcima, živjeli su Rasipani koji su pak bili siromašni, ali su svejedno tražili i neprestano podizali zajmove kako bi tražili još više. Ubrzo se državna riznica ispraznila, što zbog silnih zajmova Rasipana, što zbog ljubomornog čuvanja blaga Škrtana. Uzrokovanim neskladom u zemlji je donesen zakon po kojem svi stanovnici Polne Zemlje moraju imati jednak imetak. Prema tome, Škrtani bi bili prisiljeni svoje bogatstvo dati u državnu riznicu, dok bi Rasipani morali štedjeti kako bi postigli zadani iznos imetka. Zgroženi takvom odlukom, Škrtani navališe na Rasipane optužujući ih  da su oni krivci za novodoneseni zakon, a isto učiniše i Rasipani optužujući Škrtane za krivce. U zemlji ubrzo izbije kratak, ali surov rat koji je rezultirao brojnim žrtvama i siromaštvom. Zemlja koja je postala idealna i kojom bi vladao sklad i mir postala je surovo mjesto boli i patnje. Obje strane tada uvidješe posljedice svojih postupaka, no prošlo vrijeme više nikada ne mogoše vratiti.

Paula Vincetić, 4. D