Intervju s Matejom Plavcem i Karlom Szabom

  • 0

Intervju s Matejom Plavcem i Karlom Szabom

25 državnih natjecanja

Matej i Karlo

Kada bi se zbrajala sva državna natjecanja Mateja i Karla,  brojka bi sezala čak do 25!

Prekrasna druženja i malo stresa

Mnogi učenici naše škole prisustvovali su na raznim natjecanjima ove školske godine. Također, velik broj njih se plasirao čak i do državne razine. Dva učenika, maturanti Karlo Szabo i Matej Plavac ove godine išli su na brojna natjecanja. Kada bi se zbrajala sva državna natjecanja Mateja i Karla,  brojka bi sezala čak do 25! U nastavku pročitajte na koja su to sve natjecanja išli i kako im je bilo.

Na koja ste sve natjecanja išli ove godine?

Karlo: Informatika, LiDraNo, filozofija, hrvatski jezik i debata.

Matej: Ove godine sam išao sam na natjecanje iz kemije, biologije, na natjecanje “Opisujemo sustave” i na Ekološki kviz “Lijepa naša”. Kemiju sam se zadržao na županijskoj razini, a ostala tri kvalificirao sam se na državno natjecanje.

Na kojem ste ostvarili najbolji rezultat?

Karlo: Najbolji rezultat bio je na onome iz filozofije – osvojih drugo mjesto.
Matej: Najbolji rezultat ostvario sam na Ekološkom kvizu “Lijepa naša” gdje sam kao dio tima naše škole zauzeo 2. mjesto.

Što će vam ostati u sjećanju s ovogodišnjih natjecanja?

Karlo: Prekrasni ljudi s kojima sam maksimalno uživao u svakoj interakciji. Tome takvi susreti i služe i od druženja nema boljeg plasmana. Isto tako, HRANA! Prekrasno sam se najeo na svakom natjecanju, uživah u raznovrsnim stavkama švedskih stolova. Bilo je prefino.
Matej: Mnogo toga ću pamtiti s ovogodišnjih natjecanja, ali zasigurno će mi kao najistaknutije ostati državno Natjecanje iz biologije. Bilo je jako stresno, našao sam se u neobičnim situacijama i sve je bilo emocionalni “rollercoaster”. No ipak, na tom natjecanju zbližio sam se s drugima kao nikada prije na natjecanjima.

Kvalitetnim pripremama do uspjeha

Matej

Koliko dugo ste se pripremali?

Karlo: Kako koje, ali ne dugo. Mislim, barem ja to tako poimam jer su pripreme prošle u trenu – radio sam ono što mi se sviđa i što me zanima, bilo mi je stvarno lijepo i u tom, inače vrlo suhoparnom procesu.

Matej: Ovisi od natjecanja do natjecanja. Za “Opisujemo sustave” sam radio projekt na kojem sam morao svakodnevno raditi od studenog prošle godine pa sve do početka travnja. Pripreme za biologiju krenule su krajem prošlog polugodišta dok sam se za ostala dva natjecanja mnogo kraće pripremao.

Je li vam to bilo teško?

Karlo: Nije. Uživah.

Matej: Iskreno je, i to jako. Bilo je mnogo nedoumica, nedostatka motivacije i živciranja. Ipak, ne mogu reći da mi je žao zbog utrošenog vremena.

Jeste li očekivali bolje rezultate?

Karlo: Rezultate ne očekujem i ne zanimaju me zapravo. Kad je neko natjecanje u pitanju, više je zastupljen koeficijent sreće nego bilo kakve spremnosti ili tvog učenja, tako da je plasman svakako prvenstveno splet okolnosti i ne zamaram se njime. Uostalom, na studij koji želim upisati nijedno mi natjecanje ne donosi nikakve bodove. Iako, poželio sam barem na jednom ostvariti jedno od prvih triju mjesta jer grad daje novac za to. Preživio bih i bez toga, ali ovako sam korak bliže novom laptopu za faks! Ali da, ipak je sve bilo rješivo.

Matej: Mislim da su rezultati bili u skladu s očekivanjima i znanjem. No opet, biologija mi je trn u oku zbog jako puno utrošenog vremena i razočaranja zbog koncepta samog testa.

S obzirom na prošla natjecanja, jesu li bili teški testovi?

Karlo: Na informatici svakako. Nisam sve zadatke stigao ni pročitati. Na hrvatskom je, za razliku od prošlih godina, test više bio usmjeren na pitalice iz opće kulture nego na zbiljsko gradivo i teoriju leksikologije četvrtog razreda, a i tekstovi iz filozofije kompleksniji nego što su dosad bili.

Matej: Svake godine su testovi drugačiji i neočekivano zahtjevni. Nažalost, na mnogim natjecanjima se ne provjerava znanje, nego rezultat ovisi o pukoj sreći (ili nesreći).

Nemojte misliti da oni samo uče

Kako se volite opustiti nakon učenja? Što radite u slobodno vrijeme?

Karlo: U životu se uglavnom i opuštam, učenje je sporedna aktivnost, haha. Volim boraviti na internetu, gledati humorističan i poučan sadržaj, promatrati socijalne eksperimente, sudjelovati u raznim forumima i diskutirati. Uživam u sviranju gitare i piskaranju svojih vlastitih melodija. Često kontempliram o čovjeku, njegovim motivima i ciljevima, zašto on nešto usmjereno radi i sl. Mislim da mi nema dražeg od druženja s izgrađenim pojedincima s kojima uživam u interakciji.

Matej: S obzirom da sam noćni tip i da sav intelektualni trud što učinim bude u sitne sate, najbolji i jedini odmor tada je spavanje. Inače uživam u dugim šetnjama prirodom, crtanju i provođenju kvalitetnog vremena s drugim ljudima. Također dio svoga vremena posvećujem još jednom svom hobiju, skupljanju kristala.

Na koliko ste državnih natjecanja sudjelovali u svom školovanju?

Karlo: U osnovnoj školi sveukupno na tri, a kad se zbroje ova u srednjoj – hm, čini mi se na četrnaest.

Matej: Računajući i osnovnu školu, mislim da se radi o jedanaest državnih natjecanja.

Karlo

Od tih mnogobrojnih natjecanja, koje ćete pamtiti zauvijek i zašto?

Karlo: Svaki LiDraNo bio je prekrasno iskustvo. Bilo je divno suživjeti s poetima, glumcima, umjetnicima i ljudima koji uživaju u malim stvarima, neopterećeni društvenim pretencioznostima. Nisam naišao na nekog bez osmijeha.

Matej: Trenutno imam osjećaj da ću pamtiti svako od njih, ali svakako se ističu geografija u prvom razredu i ovogodišnja biologija.

Koja mjesta ste posjetili putujući na natjecanja?

Karlo: Primošten (nekoliko puta), Trogir, Zadar, Šibenik, Zagreb, Split.

Matej: Ne mogu se baš puno hvaliti jer sam bio takve sreće da je većina natjecanja na kojima sam sudjelovao bila održana u toplicama diljem Hrvatskog zagorja. No ipak, i tako sam obišao neka mjesta koja možda inače ne bi imao priliku.

Kakva je atmosfera na državnim natjecanjima?

Karlo: Ma opuštena. Uvijek ima ljudi kojima je bitno kako će proći, ali kad razgovaramo zaboravi se na to i uživamo.

Matej: To opet ovisi od natjecanja do natjecanja. Na početku svi budu poprilično kompeticijski nastrojeni i ne naročito opušteni. Već drugi dan svi se krenemo zajednički družiti i ostalo. Mogu sa sigurnošću reći da na svim natjecanjima na kojima sam bio kvalitetno druženje nije izostalo. Upravo to možda i jest najbolji dio svega.

Karlu i Mateju želimo svu sreću u daljnjem školovanju te se nadamo da će i dalje briljirati kao i do sada. Također, nadam se da će i drugi učenici, inspirirani ovom pričom, naredne godine biti jednako uspješni!

Matea Orešković, 3. D