Uloga i svrha zajedništva

  • 0

Uloga i svrha zajedništva

Rubrika:Kulkultura

Svi za jednog, jedan za sve

Untitled-design-10

Čovjek je društveno biće, biće zajednice i zajedništva. Zajednicu čini  mnoštvo ljudi s istim ciljem. Iako mnogi ljudi smatraju da bi im život bio jednostavniji i s manje problema kada bi živjeli zasebno kao jedinka, to nije baš tako.  Pojedinac bez zajednice nije samodostatan i ne može opstati. Čovjek čini zajednicu, ali i zajednica čini njega.

Jednaki zadatci za sve članove zajednice

Teško je definirati i opisati ulogu i svrhu same ljudske zajednice. Mnogi stručnjaci smatraju da su zajednica i njezina dobrobit za sve (npr. za cijelu državu) važniji od samoga pojedinca. Danas je teško održati povezanost između samog pojedinca i zajednice jer bi se smisao zajedništva trebao temeljiti na istim ciljevima. Kako bi zajednica bila u svom “najboljem izdanju“ i najbolje odgovarala svima, zadaća svakoga čovjeka trebala bi ista, bez ikakvih povlastica ili nedostataka. Aristotel je u Politici spomenuo kako zajedništvo teži najvećem dobru, što je dijelom i istinito jer bi svi željeli živjeti lijepo i ugodno.

6a0120a7fc3be9970b017616c51f90970c-800wi

No teško je uskladiti dobrobit u cijeloj zajednici jer svatko gleda samo na sebe i radi samo ono što njemu odgovara kako bi on što bolje prošao i tu dolazi do nepravde među ljudima. Zbog toga je teško istaknuti pravu ulogu i svrhu zajedništva jer se tijekom zadnjih nekoliko desetljeća pravi smisao zajednice izgubio. Upravo zbog toga danas ćemo često čuti kako se netko žali zbog toga što ga je netko iznevjerio i prevario.

Opasnost učenja na krivim primjerima

Iako postoje ljudi koji će pružiti pomoć svakome kome je ona potrebna, većina ljudi samo bi prošla pokraj potrebitih, i to ni ne pogledavši ih. Ako bi netko promatrao to sa strane i vidio kako se obrazac ponavlja, možda bi pomislio da je to normalno i da se tako trebamo ponašati. S takvim stavom u opasnosti smo da svi postanemo bezobzirni i bahati te naša zajednica možda neće uspjeti opstati. Iako bi neki zbog toga bili sretni, to nije dobro jer svijet bez zajedništva ni nije svijet, već samo skupina jedinki koja se neprestano natječe. Naša uloga u zajednici trebala bi uvijek biti usmjerena na pomaganje drugima i tako pokazujemo svoju najbolju stranu jer je dobrota ono što je najbolje u čovjeku. Tek kada bi si svi međusobno pomagali u trenutcima potrebe, vidjela bi se prava svrha i smisao zajedništva. Ne smijemo dopustiti da negativnost pojedinaca loše utječe na nas, nego se i dalje trebamo nastaviti boriti za dobrotu kako bi svijet zasjao u svom punom sjaju. Svatko od nas je različit i ne treba dopustiti da zajednica mijenja naš karakter u potpunosti jer bi tako postali robovi okoline.

Misli pozitivno

Uskladiti ravnopravnost u zajednici teško je, ali ne i nemoguće. Iako čovjek u sebi ima nešto podmuklo, ako na vrijeme usvoji pozitivne vrijednosti zajedništva, naučit će usmjeriti obrasce svog ponašanja u pravom smjeru, prema vlastitom i općem dobru.

Franka Juraković, 3. A