Savjeti za buduće studente

Savjeti za buduće studente

Kako putovati i studirati

Cheap-Student-Travel

Jedna od blagodati studiranja je mogućnost da si sam organiziraš slobodno vrijeme, što mnogi studenti iskorištavaju odlaskom na skijanje, ljetovanje i vikend-izlete u obližnje države, što izgleda jako lijepo na Instagramu, ali na žalost, nije dostupno svakom studentskom budžetu. Ako si avanturist kojeg zanimaju putovanja, ne brini. Postoji i jeftiniji način za otkriti svijet, upoznati druge kulture, a možda usput nešto i naučiti.

Studentske prakse

U nekim slučajevima, ne samo da imaš priliku otputovati, nego još možeš i usput zaraditi. Mnoge studentske udruge  nude plaćene studentske prakse po cijelom svijetu u trajanju od nekoliko mjeseci, što na europskim, što na malo egzotičnijim lokacijama poput Brazila, Indonezije ili Japana. Uvjeti za prijavu su u većini slučajeva poznavanje engleskog jezika, ocjene i motivacijsko pismo. Razmisli – iduće se ljeto umjesto konobarenja na obali možda odlučiš raditi za svjetske tvrtke, zarađivati džeparac i steći vrijedno iskustvo za svoj životopis. Za više informacija pogledaj aiesec.hr ili iaeste.hr

Projekti za mlade pod pokroviteljstvom Europske Unije

Prije dvije godine sam se prijavila na jedan takav projekt nakon što sam slučajno dodana na Youth in Action grupu na Facebook-u. Tema je bila zdrava prehrana sa sudionicima do 25 godina iz Hrvatske, Češke, Slovenije i Španjolske, trajao je dvanaest dana, a bili smo smješteni u jednom malom španjolskom selu blizu Valencije. Smještaj i hrana su nam bili osigurani, a čak nam je plaćeno i 70% troškova puta. Danju smo imali radionice i predavanja, navečer smo otkrivali pravo značenje riječi fiesta. Sudionici se biraju na temelju motivacijskog pisma, a za više informacija se uključi u Youth Projects grupu na Facebooku, ili instaliraj Youth Projects aplikaciju.

Stručni seminari

Zamisli slušati izborni predmet u Lisabonu, Reykjaviku, Helsinkiju ili ostala 93 moguća mjesta u Europi, s dvadesetak studenata iz dvadesetak različitih zemalja, dobiti ECTS bodove i još se odlično zabaviti. Ovakve stručne seminare organizira europska udruga BEST, a ako si primljen, pokriveni su ti apsolutno svi troškovi (najmanje tri obroka dnevno, javni prijevoz, tulumi, smještaj) osim samog puta. Ovakvi seminari su zahtjevniji i stručniji od projekata za mlade, predavači su sveučilišni profesori, no ne brini, osim predavanja, očekuju te razgledi grada, izleti i brojni tulumi. Ako te zanima više, pogledaj na stranici best.eu.org.

BESTlogo

Samostalni istraživač

U slučaju da ti ništa od dosad nabrojanog nije zvučalo privlačno, želiš ići u avanturu samostalno ili s društvom, postoji nekoliko stranica koje ti mogu pomoći isplanirati tvoj put najjeftinije moguće:

Jeftin prijevoz: Avionske low-cost tvrtke imaju stalne akcije i sniženja, važno je samo redovito pretraživati. Jedna od najpoznatijih jeftinih aviokompanija, Ryanair, leti iz Osijeka, Zadra, Rijeke i Pule, a iz vlastitog iskustva tvrdim da je moguće upecati povratnu kartu za manje od 30€. Wizzair je još jedna jeftina aviokompanija, na žalost ne leti iz Hrvatske, ali zato nudi letove iz Budimpešte na više od četrdeset lokacija, i to najčešće za vrlo malo novaca.

Blabla car je stranica na kojoj vozači nude mjesto u autu za sudjelovanje u putnim troškovima. Ova se opcija isplati ako želiš posjetiti neku nam blisku zemlju.

Besplatan smještaj: Na stranici couchsurfing.com možeš naći ljude koji nude svoj kauč, gostinjsku sobu ili krevet viška potpuno besplatno. Ovo je odličan način za upoznati domaće ljude i otkriti novi grad na malo drugačiji način, ali oprez – obavezno pročitaj što su prijašnji gosti napisali o domaćinu.

Jeftin smještaj:  U današnje vrijeme mnoge obitelji zarađuju dodatan novac iznajmljujući slobodne sobe ili apartmane turistima, a najbolja stranica za pronalazak istih je airbnb.com, gdje se u nekim slučajevima može pronaći cijeli mali apartman za deset eura.

Nadam se da su neki od ovih savjeta bili korisni. Moj najvažniji savjet je da svakako probaš putovati dok studiraš jer će kasnije možda biti prekasno.

bivša gimnazijalka Vitka Gres