Koliko je teško prihvatiti različitosti

  • 0

Koliko je teško prihvatiti različitosti

Rubrika:Iz drugog kuta

Ne daj ženi za volan

S predrasudama i stereotipima se susrećemo svakodnevno. Vidljivi su čak i u najmanjim sitnicama.


UČIMO LI IH OD MALIH NOGU?

Za početak bih objasnila pojam predrasuda. To je unaprijed donesen sud ili mišljenje o nečemu što se dovoljno ne poznaje niti se temeljito i kritički proučilo, odnosnoprije iskustva. Obično je to proširen i ustaljen, unaprijed postavljen stereotipan stav, zasnovan na nedokazivim tvrdnjama i lažnim autoritetima o pripadnicima drugih religija, etnija, nacija i dr., ali i zaziranje od čega utemeljenog na drugačijim običajima ili navikama.

Stereotipi su pojednostavljene i vrlo često iskrivljene mentalne slike. Javljaju se uz određenu spolnu grupu i podrazumijevaju čitav niz karakteristika, bilo fizičkih bilo psihičkih, koje tu grupu opisuju i određuju.

MUŠKARCI SU JAČI OD ŽENA, A PLAVUŠE SU GLUPE
Čovjeku su neke predrasude i stereotipi usađene od malena. Svi smo bar jednom čuli od djedova, tata, stričeva ili čak i susjeda :”NE DAJ ŽENI ZA VOLAN!”. Ima li kakav dokaz da su žene manje sposobni vozači od muškaraca? Nema, već postoje samo puka nagađanja. Vicevi o plavušama su nam omiljeni. Znate onaj: ”Što plavuša traži na podu prodavaonice? TRAŽI NISKE CIJENE, HAHAH!!”. Sjetite se koliko samo uspješnih plavuša ima svugdje u svijetu. Prva pomisao dok sam gledala ”The Voice” bila je ta da je okretanjem stolica žirija od natjecatelja bio smanjen postotak djelovanja predrasuda. To mi se stvarno svidjelo jer oni tada ocjenjuju kvalitetu njegova glasa, a ne recimo boju kože i odjeću na njemu.

TVOJE DIJETE NIJE ZASLUŽILO BITI PRIJATELJ MOJEMU

Mnoštvo mladih ljudi susrelo se s nekim stereotipom ili predrasudom. Rekla bih da se sada ”popularizira” predrasuda o onima koji ne nose markiranu odjeću. To je nekako oduvijek bio najveći problem tinejdžera, ali sada su zastupljeni i niži uzrasti.

Čula sam na radiju prije otprilike 2 mjeseca kako je jedna djevojčica slavila svoj 6.rođendan i njena prijateljica joj je uručila poklon bon od 100 kuna za Muller prodavaonicu. Majka slavljenice je posramila djevojčicu pred ostalom djecom te je izjavila da je sramotno što dolazi s takvim poklonom iako je njena kćer je naglasila da želi Frozen lutku. Nedugo nakon tog događaja priča je kružila internetom, prvo se oglasila majka djevojčice koja je razočarana i ljuta izjavila da ne može vjerovati kako netko može razmaziti svoje dijete i učiti ga da je novac sve na svijetu. No majka slavljenice ju je žestoko poklopila izjavom da svom djetetu nikada nije ni trebala dopustiti druženje s takvim ljudima koji svoje dijete pošalju na rođendan s poklon-bonom od 100 kuna. Iskreno, začudila sam se što je čak 47% ljudi stalo na stranu majke slavljenice složivši se da je sramota pustiti djecu da se druže s drugom djecom čiji roditelji njih puštaju u običnoj odjeći,a ne u Frozen, Barbie i ostalim krpicama koje su aktualne za tu dob. Ako roditelji već u ranijim godinama govore da netko tko ne nosi Converse starke ne vrijedi ništa, kako da onda takva već krivo izgrađena ličnost shvati da nije sve u tome tko nosi markirano,a tko ne?

JA SLUŠAM SAMO PUNK, NISMO NIMALO SLIČNI, SORRY
Društvo također može biti veliki faktor u stvaranju predrasuda. Kada krenemo već u 8.razred osnovne škole, nastaju podjele. Na one koji slušaju rock, pop, narodnu glazbu, te na one koji nose markirano, nemarkirano, lažno markirano. Stvarno sam se mnogo puta susrela s time da me netko pita: ”Jesu to prave marte ili?” Postavim si pitanje: ”Bi li se oni družili sa mnom da nisu?”
Postoje predrasude prema onima koji slušaju punk, rock, Metallicu… Npr. oni izlaze samo na jedno mjesto, oni se druže samo s onima koji slušaju iste stvari kao i oni, moraju se oblačiti drugačije, piti, pušiti. Oduvijek me zanimalo postoji li osoba koja bi mogla slušati cajke, rock, punk, čitati knjige, nositi nemarkiranu odjeću i biti crnac. Hoće li ona biti prihvaćena? Jedna crnkinja ide u moj razred. Nitko od nas nikada ju nije ismijavao radi drugačije boje kože, ona je jednostavno ista kao i mi. Osoba sa svim manama i vrlinama.  Što se brže prihvate različitosti, društvo će postati manje grupirano.