Utjecaj društvenih mreža na ljude

  • 0

Utjecaj društvenih mreža na ljude

Društvene mreže učinile su čovjeka manje društvenim

Facebook, ili još bolje, Instagram, mjesto je gdje ćete naći najveću postojeću fotogaleriju jer danas je uobičajeno da dnevno objavite i desetak fotografija iako je vaš život prosječan i bez nekih zanimljivosti koje bi se, realno gledano, ticale ljudi koji vam nisu stvarni, nego virtualni prijatelji.

Svi su na tome

Danas ne možemo pronaći osobu koja nije prisutna na društvenim mrežama, od osnovnoškolaca do baka i djedova. Svatko ima barem Facebook profil, a uz njega se javljaju i ostale društvene mreže poput Twittera, Instagrama, Snapchata itd.

Ovisnost i u gostima

No koje probleme stvara prekomjerno korištenje društvenih mreža! Kao prvo, ljudi postaju ovisni o svim tim stvarima i ne mogu preživjeti nijedan dan a da se ne prijave na svoj Facebook račun. Mobitel je uvijek u džepu, i to onaj skupi, i kada god zazvoni nekakva obavijest, bilo to tijekom nastave, na kavi ili kod kuće, mobitel se obavezno uzima u ruke. Osim toga, ljudi su zbog virtualnih društvenih mreža zaboravili pričati jedni s drugima. To se ne odnosi samo na najnoviju generaciju jer taj sindrom prelazi i na one starije. Kad god netko nekome dođe u goste, prvo pitanje nije Kako ste?, nego Imate li internet? A kada se dobije lozinka, gosti se odmah prijave na internet i umjesto da s obitelji i rodbinom pričaju o životu, oni gledaju je li tko objavio kakav dubokouman status na Facebooku.

Virtualna kava

Danas kada odlučite s nekim otići na kavu, to više ne podrazumijeva da ćete razmijeniti svoje zgode i priče, nego da ćete razmijeniti poruke koje ste slali nekome. Osim toga, danas je poželjno i da imate skup mobitel kako biste ga mogli pokazivati svojim prijateljima na kavi. A da ne govorim da je Facebook, ili još bolje, Instagram, mjesto gdje ćete naći najveću postojeću fotogaleriju jer danas je uobičajeno da dnevno objavite i desetak fotografija iako je vaš život prosječan i bez nekih zanimljivosti koje bi se, realno gledano, ticale ljudi koji vam nisu stvarni, nego virtualni prijatelji. Isto tako, ako vam treba kakav savjet, sve što trebate učiniti je otići na Facebook jer ondje ćete naći tonu mudrih izreka.

Tehnološka dehumanizacija

Društvene mreže učinile su čovjeka manje društvenim, što zvuči pomalo ironično, no istina je. Ljudi zaboravljaju na stvarnost i ono što je oko njih, a više se koncentriraju na ono što se događa na društvenim mrežama. Tko zna što će biti za sto godina kada tehnologija bude još razvijenija nego što je danas.

Alen Butumović, 2. b