Razgovor s profesoricom glazbenog Sanjom Stičinski prije odlaska u brodsku gimnaziju

Između učenika i nastavnika postoji jedan uzajaman odnos

Ponekad se događalo da mi je nakon nastave potrebno još 3-4 sata da dođem kući, upravo zbog neredovitih vlakova i loše organizacije.

20160912_140208Kada ste počeli raditi u gimnaziji?
U gimnaziji sam počela raditi još 1995., znači prije skoro 21 godinu. I od tada sam cijelo vrijeme radila ovdje.

Kako je protekla vaša prva radna godina?
Prva radna godina kao i svakog početnika bila je zapravo upoznavanje s okolinom, kolektivom, učenicima…Malo nesigurnosti, traženje načina kako da se znanje uspješno prenese na učenike, no sa sigurnošću vam govorim da je to i najuzbudljivija radna godina.
Jeste li imali kakvih poteškoća sa snalaženjem?
Nisam ih imala, ali u svakom radu bude ponekih težih trenutaka. Sveukupno gledajući ne bih rekla da sam imala ikakvih poteškoća.

Nesretni vlakovi

Pošto ste iz Slavonskog Broda, putovanje od kuće na posao vam je postala svakodnevica. Kako ste se nosili s time?

To mi je bio najveći problem, zapravo to je i jedini razlog zašto krećem raditi u Brodu. Putovala sam vlakom, učenici putnici će se složiti sa mnom da je to komplicirano. Vlakovi su često i kasnili, ponekad se događalo da mi je nakon nastave potrebno još 3-4 sata da dođem kući, upravo zbog neredovitih vlakova i loše organizacije.
Koji vam je omiljeni dio gradiva koji ste obrađivali?
To je definitivno romantizam, haha. Obožavam skladatelje romantizma.

Biti ili ne biti dobar profesor

Kojim riječima biste opisali sebe kao profesora?
Haha, a joj, ne znam. To ostavljam učenicima da odgovore.

Što mislite što je potrebno da biste bili dobar profesor?
Jako je bitno imati jasne kriterije i njih se držati. Ne imati neke svoje favorite, morate biti pošteni i dosljedni!
Koje trenutke ćete pamtiti u gimnaziji?
Najljepši trenutci su nakon nekih uspješnih nastupa sa zborom, to je jedan izuzetan osjećaj. Naravno i trenutci tijekom ekskurzija i druženja s razredom. Tek nakon ekskurzija se učenici i nastavnici bolje upoznaju.
E sada nešto privatnije…

Imate li hobi?
Imam ja više hobija! Obožavam folklor, dok sam bila mlađa plesala sam, a sada vodim pjevanje u jednom  folklornom društvu. Zatim povremeno planinarenje i biciklizam. Nastojim živjeti zdravo!
Kakvu glazbu volite slušati izvan škole?
Nekoliko stilova jako volim, da ne mislite da slušam samo klasičnu glazbu, stari rock mi je odličan. Kada smo tijekom nastave imali zadatke da svatko predstavi žanr glazbe koji sluša, tada mi se dogodilo da mi se svidjelo nešto što prije nikad ne bih odabarala. Tako da su i učenici zaslužni za moju playlistu.
Idete li na koncerte? Čiji je koncert bio prvi na kojem ste bili?
Ne sjećam se koji je bio moj prvi koncert, ali znam da sam bila na Bijelom Dugmetu u šestom  razredu, možda je to čak bio moj prvi koncert. Pratim razne događaje, kada mi se pruži prilika rado odem na koncert. Na Rolling Stonesima sam naravno bila.
I za kraj, kakav savjet biste dali budućim profesorima u našoj gimnaziji?
Uvijek se može učiti i napraviti nešto bolje. Povremeno treba eksperimentirati s nekim novim idejama. Ne treba se držati onoga da je učitelj tu da predaje,a učenici da slušaju. Između učenika i nastavnika postoji jedan uzajaman odnos.

Profesorici Stičinski zahvaljujemo na svemu što nas je naučila i želimo joj sreću u novoj školi.
Leonora Barišić, 2.d