Lažne humanitarne organizacije

  • 0

Lažne humanitarne organizacije

Rubrika:Kulkultura

Dvaput provjerite kome dajete svoj novac

Lako možete provjeriti jesu li neke  humanitarne organizacije lažne. Sve što je potrebno je otići na internet, i u tražilicu upisati www.charitynavigator.org. Tamo se nalazi popis svih lažnih udruga i razno-raznih akcija. Također možete naići i na druge humanitarne akcije koje pomažu i izvršavaju svoju dužnost.

Kome vjerovati

Svakodnevno se susrećemo s raznim oglasima na internetu u vezi s humanitarnim akcijama. Kad god čujemo da je netko bolestan, gladan ili da netko pati zbog nečega, mi se sažalimo, te rado pomažemo onima kojima je teže nego nama. Prevaranti ovo znaju, i pokušavaju zaraditi na tuđoj muci. Iako su mnoge akcije i organizacije legalne i stvarno se trude da pomognu drugima, postoje i oni koji sve to iskorištavaju. Ti prevaranti su jako dobro opremljeni i svi imaju fotokopije rješenja o osnivanju i izdaju račune za svaki priloženi iznos novca koji im se da. Ipak, postavlja se pitanje: Koliko njih zaista pomaže drugim osobama? Ilegalne organizacije se dijele na dvije grupe: potpuno ilegalne i nezakonite, te one legalne.

Ilegalne

Ljude se kontaktira putem telefona ili se šalju drugi da idu od praga do praga kako bi „užicali“ od vas nešto novaca ili odjeće. Priče su im uvijek uvjerljive i detaljno isplanirane, te srcedrapajuće. Taktika im je da vas raznježe i rastuže, jer ljudi su najslabiji kad su emotivni i tada radimo greške nesvjesno.
Kao i sve humanitarne organizacije, ilegalne organizacije prihvaćaju sve vrste plaćanja: gotovinu, čekove, kartice (kartice su im omiljene jer mogu povući sav novac s kartica, a ova vrsta prijevare nam tek slijedi u godinama koje dolaze pa nije loše biti spreman). Ako su prevaranti početnici, obično vas nagovaraju da date gotovinu. Najgore situacije su u ratnim vremenima ili kad se radi o elementarnim nepogodama, jer su tad ljudi najranjiviji i najlakše daju priloge. U Hrvatskoj se prije tri godine dogodila jedna od većih prijevara, „Pomozite stricu“. Naime, splitski bračni par postao je žrtvom prijevare kada ih je nazvala ženska osoba i predstavila se kao djelatnica hrvatskog konzulata u Londonu. Tražila je pomoć za suprugovog strica kojeg je nazvala, a koji je navodno izgubio dokumente, osobne stvari i avionsku kartu te se i razbolio. Kako su oni znali da je stric negdje u inozemstvu, uplatili su u dva navrata ukupno 16.000 kuna, a tek onda posumnjali u prijevaru. Nazvali su strica koji im se javio, ali ne iz Londona i nije imao pojma o svojim navodnim problemima. Također, u Šibeniku je nekoliko građana povjerovalo djevojci koja je od vrata do vrata prikupljala novac za navodnu pomoć za djevojčicu koja boluje od leukemije. Kada je jedna sumnjičavija gospođa dala novac, ali nakon toga i provjerila na internetu podatke, vidjela je da je ispala žrtva prijevare.

Legalne

Trik kod legalnih organizacija je puno lukaviji od ilegalne organizacije i u ove igre su upleteni profesionalci. Sve što rade je legalno i nema načina da budu optuženi za bilo što, jer sve je papirološki ispravno. Evo kako oni rade: pronalaze se manje humanitarne organizacije ili organizacije za pomoć ljudima koji financijski dosta loše stoje, i pravi se partnerski ugovor. Organizaciji se obećava veliki novac. U realnom životu oni dobivaju premalo, od 5 do 10%, dok 90 posto odlazi prevarantima. Ugovore sklapaju plaćeni odvjetnici i u slučaju raskida ugovora organizacije moraju platiti velike odštete, tako da se nitko ne usuđuje prigovoriti. Humanitarne organizacije nemaju uvid u poslovanje prevarantskih firmi, pa ne znaju točno ni koliki je njihov dio. Ostaje im jedino da se nadaju da su isplaćeni onoliko koliko je dogovoreno. Sjetimo se skandala Tonija Eterovića, koji je 2014. godine izmislio bolesno dijete i tražio pomoć za to dijete preko interneta. Ostavio je kontakt broj i broj žiro-računa na koji se može prebaciti novac. Vijest se brzo proširila na internetu, a Eterović je odučio ići korak dalje pa je isto to napravio i na jednom bosanskom portalu. Na navedeni žiroračun od rujna do kraja listopada veći broj pravnih i fizičkih osoba uplatio je više od 125 tisuća kuna. S računa je novac podignuo Eterović.

Kako se obraniti od lažnih organizacija

Jedan od načina zaštite je da ne dajete novac organizacijama za koje niste ranije čuli. Ove godine je glavna priča bila ona o izbjeglicama iz Sirije, a mnoge organizacije slale su svoj takoreći program za pomoć izbjeglicama na vaše mailove. Ali zapravo je lako provjeriti jesu li takve organizacije lažne. Sve što je potrebno je otići na Internet, i u tražilicu upisati www.charitynavigator.org. Tamo se nalazi popis svih lažnih udruga i razno-raznih akcija. Također možete naići i na druge humanitarne akcije koje pomažu i izvršavaju svoju dužnost. Nažalost, teško je znati u trenutku predaje novca udruzi koja je udruga lažna, a koja nije. Preostaje nam ona poznata Isusova izreka: „Nek’ ti ne zna ljevica, što čini desnica“, ili drugačije rečeno: Nemojte prestati pomagati ljudima kojima je pomoć potrebna, ali pokušajte saznati kome Vaš novac zaista ide.

Karlo Matošević, 3. c