Gimnazijalci osvojili drugo mjesto na Ekološkom kvizu „Lijepa naša“

  • 0

Gimnazijalci osvojili drugo mjesto na Ekološkom kvizu „Lijepa naša“

Rubrika:Putovanja

Ekipa s dušom u ekološkom pohodu

received_1283517141676100

U periodu 15. – 17.04.2016. učenici novogradiške gimnazije sudjelovali su na državnom natjecanju Ekološki kviz „Lijepa Naša“, a samo natjecanje se odvijalo u hotelu Matija Gubec u Stubičkim Toplicama. Pišući iz perspektive natjecatelja imam priliku dočarati vam barem djelić atmosfere i  pokušati riječima oživjeti duh tog natjecanja.

Neke pobjede su pobjede duha i duše

Poslužio bih se prije svega rečenicom E. Wiesela:  „Neke pobjede su pobjede duha i duše“, rekao bih da se upravo ova pobjeda može deklarirati kao takva.  Kao ključan motiv istaknuo bih ove dvije riječi: „duša ekipe“. Upravo time sam vam otkrio tajnu natjecanja, ali krenimo od toga da tu jednu dušu čine četiri osobe koje su prvi put počele surađivati neposredno prije natjecanja i koje su se kući vratile kao četiri prijatelja koja su dijelila nezaboravne trenutke života. Od samoga putovanja, upoznavanja novih ljudi i prijatelja koji su tamo bili s istim ciljem, večernjega druženja, upoznavanja prelijepog grada Stubičke Toplice, nezaboravnog kupanja u bazenu pa do onih, nazvao bih to, ozbiljnih i službenih trenutaka punih straha, napetosti, zbunjenosti i treme – sve su to trenutci koje smo proživjeli zajedno.

DSC_0052

Nestanak struje u ključnom trenutku

Natjecanje se odvijalo u dva dana, subotu i nedjeljo. U subotu smo imali pismeni dio i izlaganje našega praktičnoga rada „Prirodna kozmetika“  koji je posebna priča. Pokušajte si zamisliti da ima još jedna ekipa ispred vas i onda nastupate vi, ne znate gdje vam je glava, a gdje su vam noge i izlazi jedan od članova komisije i kaže: „ Nestalo je struje!“. Možete li samo zamisliti taj trenutak kad vam se noge , poslužit ću se metaforom, blago rečeno odsijecaju. Naravno ni to nije bio razlog koji bi omeo moju ekipu, ušli smo u prostoriju koja je isprva izgledala kao da će nas pojesti, ali dogodilo se upravo suprotno, „teren je bio naš“ .

DSC_0023  DSC_0024

Šetnja, bazen i drugo mjesto

Odradili smo taj službeni dio i odlučili se i opustiti. Krenuli smo u razgledavanje zaista prelijepog mjesta i put nas je doveo do povijesno-poučne staze „Kamenjak“. Bila je to poprilično zanimljiva avantura, kada bih rekao da nas nije izmorila lagao bih, ali naravno jednom si u Stubičkim Toplicama s ovakvom ekipom, jednom imaš takvu priliku i onda za druženje i dobar provod, vjerujte, imaš snage. Provod je već bio isplaniran, ali naravno kao i uvijek u životu dogodi se nešto što nisi planirao ili očekivao, možda već i nagađate, da, to su bili prvi neslužbeni rezultati na kojima smo osvanuli na drugome mjestu. Bio je to velik razlog za slavlje i sreću, ti prvi rezultati bili su nam već dovoljna nagrada, ali i dalje je u nama titralo to nešto što nas je vuklo da idemo dalje, da pokažemo drugima, ali i sami sebi da možemo obraniti to gdje se sada nalazimo. Bila je to zanimljiva subotnja večer, prvo opuštanje u bazenu, a zatim grupno učenje, kao što vidite ništa od našeg večernjeg provoda, ali ne brinite se, sve je to nadoknađeno konačnom pobjedom i dolaskom u Novu Gradišku. I sada moj osobni dojam: zvoni alarm, nedjelja je, jutro, za dva sata se nalazimo u dvorani punoj ljudi pred komisijom i slijedi najteži dio, a to je usmeni ispit, ali naravno mi ne odustajemo i idemo do kraja.

DSC_0025    DSC_0026    received_1283517168342764

Biti ili ne biti? Ma biti!

Došao je i taj konačni trenutak te se u našim glavama pojavljuje ono popularno Hamletovo: „Biti ili ne biti –to je pitanje“ . Naravno da smo dali zadnji atom snage za to i preskočili još jednu prepreku koja se našla pred nama. Moram priznati da nam nije bilo lako, ali kao uvijek i naš trud se isplatio i nakon završnoga dijela natjecanja ostali smo na drugom mjestu. Naravno da sve što je lijepo kratko traje pa tako i ovo. Bila su to samo dva dana, ali nadasve vrijedna. I za sam kraj želim istaknuti sve četiri osobe koje su činile upravo onu „dušu ekipe“ i koje će svojim postojanjem uvijek biti primjer ekologa, ekologa sa srcem. Dio neponovljive ekipe su Ines Živković, Anamarija Pavlina, Matej Plavac i Boris Lasković.

IMG_20160417_185323  received_1283517148342766

Boris Lasković, 2. C