Svijet koji zapravo ne postoji

  • 0

Svijet koji zapravo ne postoji

Što je to stvarnost, a što virtualni svijet? Koja je uopće razlika između toga? Stvarnost je sve što nas okružuje, mjesto gdje živimo, gdje se nalazimo i gdje radimo. Virtualni svijet zapravo nije stvaran svijet, već umjetno napravljen. Povod tome je internet, koji je u tolikoj mjeri ušao u naše živote da bez njega ne možemo živjeti. Svijet ne bi više mogao funkcionirati bez interneta. Postali smo previše ovisni o njemu. Obuzeli su nas mobiteli, tableti, računala…

Internet je dobar ako se znamo služiti njime, no skriva i loše stvari. Virtualni svijet je „savršeno“ mjesto u kojem možemo biti što želimo, predstaviti se drugačije, nepoznatima lagati o sebi i pretvarati se da smo savršeni. A nismo! Naravno, ima i dobrih stvari u virtualnom svijetu. Ako imamo nekakvih problema, možemo se maknuti od njih. Ali oni se neće sami riješiti. Zaboravit ćemo na njih na neko vrijeme, a kad se vratimo u stvarnost bit će opet sve po starom. Je li to rješenje za bijeg od stvarnosti? Po meni nije. Jer se stavljamo u savršen svijet koji zapravo uopće ne postoji. I tako umišljamo da je sve savršeno i samo se na kraju razočaramo i dotuku nas problemi. Mislim da bi bilo bolje bez svega toga. Ljudi postaju samo zaglupljeni. Sve se više prijateljstva svodi na dopisivanje preko interneta, a ne na pravo druženje. I to se po meni ne može nazvati prijateljstvom.

Stvarnost i virtualni svijet nemaju sličnosti. U stvarnosti svi znaju kako si, a u virtualnosti ne. Nema potrebe pretvarati se u nekoga tko nismo mi i težiti savršenstvu koje ne postoji. No, znamo li uopće što je stvarnost? Je li možda sve što smatramo stvarnošću virtualnost? Možda je, a možda nije…

Karlo Prstačić, 2. A


Odgovori